Zápisník čajovníka


Čajovníci se činí i s tužkou v ruce a píšou, hledají, porovnávají, zkoumají...
Píšou příběhy, návody, rozhovory s lidmi, kteří mají co říci a sem tam i zamyšlení...

Štítky:




Novější 1

Je čokoláda zdravá nebo nezdravá?

čokoláda.jpg

Taky máte rádi čokoládu? Určitě jste zažili tu lahodnou chuť, která se rozplývá na jazyku a zlepší vaši náladu.

O čokoládě se říká, že je i léčivá, ale je to opravdu pravda?

Zastánci zdravé výživy přeci tvrdí, že je plná cukrů a tuku…

Zdravotní účinky

Aby čokoláda rozvinula svoje léčivé účinky a neškodila, musí být kvalitní, vyrobená z kakaového másla a obsahovat alespoň 70 % kakaa. Pak se teprve projeví účinné látky obsažené v kakau, kterých vědci napočítali kolem 300. Patří mezi ně kofein, teobromin a fenyletylalanin, podobný amfetaminu, ten je nositelem blahodárných účinků na naši náladu. Čokoláda obsahuje také spoustu minerálů, mezi které patří hořčík, draslík, vápník či zinek.

Výzkumy také prokázaly v čokoládě vysoký obsah antioxidantů – flavonoidů, údajně daleko vyšší než v čaji, červeném vínu, ovoci nebo zelenině. Antioxidanty ochraňují náš organizmus proti volným radikálům, které vznikají důsledkem znečištěného ovzduší, kouření, smogu, nevhodné potravy a záření. Tmavá čokoláda má těchto antioxidantů dvojnásobnou hladinu než čokoláda mléčná. Flavonoidy mají kladný vliv při srdečních onemocněních a vysokém krevním tlaku, čistí naše cévy od usazenin.

Kofein a teobromin stimulují náš nervový systém, pomáhají udržet pozornost při učení a řízení, odstraňují únavu. Čokoláda má dokonce i mírný antidepresivní účinek, a to díky tomu, že vyvolává pocit blaženosti, klidu a pohody.

Trocha čokoládové historie

chocolate.jpg

Prvními mlsouny čokolády byli Mayové – starověké národy Střední Ameriky již před 3000 lety. Ve starých mayských textech je kakao označováno jako pokrm bohů. Kakaové boby byly také pou

 

žívány při obřadech dospělosti a různých léčitelských rituálech. Sloužily také jako velmi hodnotné platidlo.

První čokoláda však vypadala a chutnala úplně jinak než ta dnešní. Indiáni si ji připravovali jako studený pěnivý nápoj bez cukru, ochucený chilli. Chutnal hořce a pro nás nezvykle.

Do Evropy přivezli čokoládu španělští dobyvatelé. Aby si ji i Evropané oblíbili, začala se ochucovat cukrem a popíjet 

 

teplá. Postupně se rozšířila ve Francii, Anglii a dalších evropských zemích, ale zpočátku jen na královských dvorech a mezi šlechtici.

Tabulková čokoláda, tak jak ji známe nyní, vznikla v Anglii až v roce 1847, kdy firma Fry vyvinula vlastní způsob, jak smíchat kakaové máslo, cukr a kakaový prášek do jakési pasty. Ta se pak formovala do pevné čokolády v tabulce.

První mléčnou čokoládu, určenou pro děti, vyvinul Švýcar Henri Nestle v roce 1875, když smíchal kakao s kondenzovaným mlékem.

V současnosti se asi 60 % čokoládové výroby zkonzumuje ve Spojených státech a v Evropě, přestože tyto oblasti představují pouze 20 % světového obyvatelstva. V čele čokoládových mlsounů stojí Švýcaři s obrovskou spotřebou 10 kg na osobu a rok.

Belgická čokoláda a fondue v čajovně!

Máte chuť ochutnat klasickou horkou čokoládu, která se podávala na francouzském královském dvoře?  Pak přijďte k nám do čajovny a objednejte si jedinečnou pravou hustou a krémovou čokoládu, nejlepší v Lounech. V nabídce máme také výtečné čokoládové fondue s domácími perníčky a ovocem.

Těšíme se na Vás. 


Autor: Lenka Zemanová Publikováno 19. 3. 2018 19:53

RAW strava - jezte zdravě a živě

Také vás už nebaví kontrolovat při nákupu potravin obsah barviv, konzervantů a dalších přídavných látek? Je totiž jisté, že tyto látky mohou způsobovat alergie, ekzémy, bolesti hlavy a další zdravotní obtíže. Tepelně upravené potraviny navíc neobsahují vůbec žádné enzymy a minimálně vitamínů a minerálů.
Řešení tohoto problému existuje v podobě takzvané živé RAW  FOOD stravy.

O co jde? 

Jsou to potraviny tepelně neupravené, zpracované většinou sušením do 42 stupňů Celsia, čerstvé ovoce a zelenina, namočené oříšky a semínka.

Na tuto stravu není třeba přejít úplně, stačí zařazovat postupně do jídelníčku více ovoce a zeleniny, anebo si k vařenému jídlu přidávat něco čerstvého.
Čerstvé živé potraviny jako je zelenina a ovoce, namočená semínka a oříšky jsou velmi snadno stravitelné a poskytují daleko více energie než vařené jídlo.

Přechod na živou stravu je vhodné začít zařazením takzvaných SMOOTHIES. To jsou mixované nápoje z čerstvé zeleniny a ovoce. Název vychází z anglického výrazu smooth což značí jemný, krémový. Fantazii se meze nekladou, kromě ovoce a zeleniny lze do smoothie přidat kakaové boby, mladý ječmen, chia semínka, ovesné vločky atd. Ovoce lze také kombinovat s listovou zeleninou a tím získáme bohatý zdroj důležitého chlorofylu, který pomáhá tvorbě hemoglobinu a zpomaluje procesy stárnutí. Velkou výhodou smoothie je, že je připravujeme čisté bez alergenů, je možné je také podávat diabetikům a lidem na redukční dietě. Nejlepší doba na podávání smoothie je ráno, kdy nás perfektně probudí a dodá energii na celý den.

Recept na smoothie pro siláky

  • 2 banány
  • šálek jahod
  • 1 pomeranč
  • 1 salát Rollo Roso
  • 1 lžička zeleného ječmene
  • 3 lžíce loupaných konopných semínek
  • 9 datlí
  • 1 lžíce chia semínek

Všechny ingredience rozmixujeme najemno.

 Máme jíst jenom syrovou stravu?

Celkový poměr živé stravy by měl nakonec činit asi 70 procent. Zejména v létě je tento způsob stravování velmi příjemný a rychlý.

Výhody RAW stravy

Živá strava umožňuje našemu tělu si odpočinout, načerpat síly z vitamínů a enzymů, nezatěžovat se trávením a detoxikací od jedů.

Velkou výhodou je také to, že na trhu již existuje spousta hotových výrobků RAW stravy ve sladké či slané variantě. Hodí se do práce, školy, při sportu a cestování.

Vynikající jsou například sladké energetické tyčinky, které jsou složeny výhradně ze sušených datlí, jablek, kakaových bobů, sušených meruněk, kokosu atd. Neobsahují přidané cukry, konzervační látky, barviva, lepek ani škroby. Je to výborná alternativa sladkostí a školní svačinky.

Zdravou a jednoduchou náhradou běžného pečiva jsou RAW placky a krekry. Nepečou se, suší se při teplotě do 42 stupňů Celsia a tak si zachovají všechny cenné vitamíny, minerály a enzymy. Mají výbornou chuť a obložíme-li si je zeleninou, získáme zdravou svačinu nebo lehkou večeři. Večerní siestu u televize nebo knížky si můžeme zpříjemnit chroupáním krekrů z lněného semínka, červené řepy a kysaného zelí. Základní surovinou těchto krekrů je lněné semínko, které je bohatým zdrojem omega 3 nenasycených mastných kyselin, Ty jsou důležitou prevencí srdečně cévních nemocí a dalších civilizačních chorob. Navíc jsou plné vlákniny a protirakovinných lignanů.

RAW strava je tedy úžasným koktejlem výživných látek a příjemnou alternativou moderního stravování.

 

Její pozitiva můžeme shrnout do následujícího desatera:

 

  1. Jasná a svěží mysl
  2. Po jídle nepřichází únava, ale naopak příliv energie
  3. Čistá pleť, mizí ekzémy a jiné kožní potíže
  4. Mizí i další zdravotní problémy
  5. Ustálení váhy
  6. Možnost až úplné samostatnosti v obživě
  7. Pochopení principů přírody
  8. Lepší zvládnutí stresů, duševní klid a pohoda
  9. Menší potřeba spánku
  10. Začneme-li s raw stravou sami u sebe, postupně se přidají i ostatní

 

Hotové Raw výrobky máme k dispozici v naší lékárně. Rádi Vám s přirozenou stravou poradíme.


Autor: Lenka Zemanová Publikováno 29. 7. 2015 11:10

Jak zchladit tělo v horkém létě

Taky patříte mezi ty, kterým parné léto nevyhovuje? Jste unavení, nervózní a vyčerpáni tím věčným horkem a bodavým sluncem?

Pak pro Vás mám řešení – několik rad, jak toto období zvládnout v pohodě a užít si prázdninového odpočinku.

+ tipy na letní limonády a jídla

1. Zpomalte.

V létě omezte namáhavé činnosti včetně náročnějších sportovních aktivit, mezi cvičením dělejte odpočinkové přestávky.

2. Ochlazujte se během dne v klimatizovaných prostorách bank, obchodů, lékáren a v příjemně chladných kostelech. Je-li to možné, osprchujte se chladnou vodou i v průběhu dne.

3. Zajistěte si dostatečný příjem tekutin.

Platí pravidlo, že každou hodinu je třeba vypít čtvrtlitrovou sklenku. Vždy si berte lahev s pitím s sebou. Ideální jsou minerálky, neperlivá voda a vlažný čaj. Nejlepší je zelený čaj, který se skvěle hodí jako chladivé letní osvěžení (a co teprve Le touareg – zelený čaj s marockou mátou, která také ochlazuje!). Čaj navíc podporuje dýchání – při pití čaje plíce nasávají více vzduchu a vydechují větší množství kysličníku uhličitého. Z povrchu našeho těla se uvolní více potu a tím i škodlivin, čímž čaj zajistí i detoxikaci našeho těla. Je prokázáno, že teplý čaj dokáže snížit teplotu našeho těla až o 2 stupně Celsia. Takže je dobré pít teplý zelený čaj v průběhu celého dne. K tomu je nutné pít i čistou vodu, aby nedošlo k dehydrataci těla.

Recept: Mátová/meduňková limonáda

Zpestřením letních nápojů může být také mátová nebo meduňková limonáda, kterou připravíme velmi jednoduše. Mírně rozemnuté čerstvé lístečky máty nebo meduňky zalijeme perlivou vodou, přidáme plátky citronů a můžeme mírně osladit medem. Máta zklidňuje žaludek a meduňka nervy a to se může během letního cestování velmi hodit.

Ledové čaje: článek zde

A co alkoholické nápoje? Když venku pálí slunce, člověk si koleduje, že jeho opilost bude ještě horší. S alkoholem musíme zacházet opatrně, ale sklenka piva nebo vinný střik v podvečer může naše tělo ochladit, protože alkohol roztahuje periferní cévy.

4. Jezte ochlazující potraviny.

Tradiční čínská medicína dělí potraviny na ochlazující, zahřívající a neutrální. A právě ty ochlazující jsou na léto nejvhodnější. Pomáhají našemu tělu, aby se uvolnilo, roztáhlo a ochladilo.

V horkých letních dnech doporučujeme jogurty a zakysané mléko. Jogurty jsou ideální bílé, můžete si je dopřát v kombinaci s čerstvým letním ovocem.
Zařadíme do stravy hodně ovoce, ovocné šťávy a džusy. Velmi vhodné jsou melouny, jahody, hrušky, hroznové víno, citrusové plody a meloun.

Nezastupitelnou roli v letním stravování má zelenina, buď samotná anebo jako součást lehkých letních salátů, které místo kalorických dresinků ochutíme octem balzamico nebo jogurtovou zálivkou s bylinkami. Salát můžeme obohatit krůtím nebo králičím masem, které má také zchlazující účinky. Výborný silně chladivý je řecký okurkový salát tzatziki s jogurtem, česnekem a octem.

Pro českou kuchyni sice nejsou typické studené polévky, ale jsou příjemnou alternativou zdravého letního oběda. Výborná je třeba řecká okurková polévka nebo španělská polévka gazpacho.
Pro milovníky zdravé výživy je možno do letních jídel, zejména polévek, zařadit mořské řasy, které podle tradiční čínské medicíny mají výrazné zchlazující účinky a navíc jsou zdrojem jodu a minerálů. 

5. Hýčkejte své nohy.

Ochlazujte je studenou vodou, sprchujte. Výborným trikem je dát vlhčené ubrousky do mrazáku a pak s nimi otírat nohy od kolen dolů a zpět. Na unavené oteklé nohy použijte Lioton nebo arnikový gel z lékárny. Otok opadne a uleví se křečovým žilám.

6. Volte vhodné letní oblečení.

Vybírejte si oblečení z čisté bavlny, které dobře odvádí pot, saje a ochlazuje. Na hlavu nasaďte slušivý slamák. V letošním létě bude velmi moderní používání vějíře, který se k slamáku a pestrým letním šatům opravdu hodí. Princip fungování vějíře spočívá nejen v okamžitém zchlazení proudu vzduchu jako třeba u ventilátorů, ale napomáhá také rychlejšímu odpařování potu.

Tak si užijte letošní krásné léto.

Tip na pestrý melounový salát plný vitamínů a minerálů:

Mango oloupeme a nakrájíme na kostičky, banán na kolečka. Třešně omyjeme a vypeckujeme, broskve nakrájíme na plátky. Přidáme jahody a nakrájený meloun. Pokapeme citronovou šťávou a můžeme mírně dosladit medem. Na závěr je možno přidat bílý jogurt a letní osvěžující dobrota je na světě.

A jak v létě ještě pomoci svému tělu?

Ledviny a močový měchýř - detoxikace (a pár slov o pitném režimu)

Ledové čaje

 


Autor: Lenka Zemanová Publikováno 30. 5. 2015 15:14

Žaludek - květnová detoxikace

Jaro je v plném rozpuku a tak v měsíci květnu obrátíme pozornost na náš žaludek. Je to jeden z nejdůležitějších orgánů v těle. A to nejen proto, že jím prochází a tráví se v něm potrava, ale také jím prochází láska. Láska prostě prochází žaludkem!

Co dělat?

  • Popíjejte 2 až 3 šálky žaludeční směsi s obsahem lékořice, máty, meduňky a heřmánku. Bylinky ochrání žaludeční sliznici, působí protizánětlivě a zabraňují množení bakterií a virů.

  • Do stravy zařadíme zázvor. Prohřívá a posiluje trávení, zvyšuje tvorbu žaludečních šťáv a slin.
    = zázvorový čaj / zázvor kandovaný

  • Užívejte ještě 3 x denně 20 kapek Švédských kapek

Další tipy:

  • Jíme kvalitní potravu a jemné koření.
  • O žaludek pečujeme tím, že tělo posilujeme kvalitní potravou a jemným kořením. Na jídlo je třeba si udělat dostatek času, pomalu žvýkat, nepřejídat se, jíst méně tučných a smažených jídel, omezit rafinovaný bílý cukr a bílou mouku. Tohle všechno všichni víme. Ale děláte to doopravdy? 
  • Zařadíme přírodní himalájskou sůl s minerály.

Jdete do toho také?

Abychom Vám ušetřili práci, v čajovně seženete většinu věcí potřebných k detoxikaci.

Udělejte něco pro své tělo. 

A v červnu?

V červnu budeme čistit ledviny a močový měchýř.
Každý měsíc najdete na těchto stránkáchv novinách Mezi šálky a v čajovně podrobný popis!

Přečtěte si také článek: Čistíme se celý rok (důležité pro Vás!).


Autor: Čajovna U sv. Mikuláše Publikováno 2. 5. 2015 22:13
Doposud nekomentováno.
Přidat komentář

Paraziti - problém i u lidí (ucelený článek)

 

Odčervujete pravidelně své psy a kočky?
I u nás – u lidí se paraziti vyskytují. Parazitózy jsou čtvrtou příčinou úmrtí ve světě.

Jak se můžeme nakazit parazity, jak je vyhnat a co všechno můžou způsobit?
Čtěte dál!

Jak se můžeme nakazit parazity?

  1. Přejídání se sladkostmi. Oslabují se tím obranné síly organizmu, hromadí se toxiny a paraziti se zabydlují v našem těle.
  2. Častý pohlavní styk s různými partnery. Přenáší se odlišné mikroorganizmy od těch našich a naše místní mikroorganizmy se začnou bránit zvýšenou agresivitou.
  3. Užívání hormonů. V těle se vytváří příznivé podmínky pro růst mikroorganizmů, hormony podněcují jejich růst a dělení.
  4. Emoce jako je strach, vztek, smutek, lítost. Vybudí v těle energetickou explozi a tím výrazně zlepší podmínky pro růst mikroorganizmů.
  5. Oslabení obranyschopnosti organizmu jako důsledek nadměrného používání chlorované vody, syntetických hnojiv, zplodin z automobilů, freonů z ledniček, laků z nábytku.
  6. V některých potravinách a nápojích jsou látky tělu nepřirozené, které se v těle ukládají. Kosmetické přípravky, oděvy, obuv také často obsahují škodlivé látky, které alergizují a skladují se v těle.
  7. Masové užívání antibiotik vybíjí přirozenou mikroflóru ve střevech a tím napomáhá množení plísní a parazitů. 

Rozdělení parazitů

Parazity rozdělujeme na tři základní skupiny:

  1. Viry – jsou to nitrobuněční parazité, kteří pronikají do těla prostřednictvím kůže a sliznice. Nesnášejí vysokou teplotu, kyslík ze vzduchu a kyselinu askorbovou – vitamín C.
  2. Prvoci – houby, bakterie a hlenky, kvasinky jsou malobuněčné mikroorganizmy.
  3. Cizopasní červi – hlístice, tasemnice a motolice jsou mnohobuněčné mikroorganizmy.

Jak člověk chytí parazity?

Je mnoho možností, jak k parazitům přijít:

  • pod vlivem masové turistiky
  • vlivem znečištění vody a potravin
  • parazity obsahují masové výrobky, slanina, šunka, klobásy
  • špatně umyté ovoce a zelenina
  • přenos od našich domácích mazlíčků
  • šíření parazitů vzduchem (nevětrané prostory)

Jaké jsou příznaky parazitózy?

  • Zácpa – paraziti ucpou průtok střevy
  • Průjem – paraziti vylučují látky, které způsobí ztrátu draslíku a chloridů
  • Plynatost a nafouklé břicho – paraziti vyvolávají v tenkém střevě zánětlivé procesy a tvorbu plynů.
  • Bolesti svalů a kloubů. Parazit se usídlí v kloubních tekutinách a svalové tkáni.
  • AlergieParaziti proděraví střevní stěny a do krve pronikají nestrávené molekuly, které vyvolají alergickou reakci.
  • Kožní problémy – pupínky, vyrážka, svědění.
  • Anémie - paraziti se přilepí na sliznici střev a vysávají živiny, což se projeví úbytkem krve.
  • Granulomy – vytváří se hmota podobná nádoru, která obklopuje vajíčka parazitům.
  • Nervozita – paraziti produkují toxiny, které dráždí centrální nervovou soustavu.
  • Poruchy spánku – v noci paraziti odchází konečníkem, dochází ke zvýšené aktivitě jater, která se snaží zbavit toxinů z parazitů.
  • Chronická únava.
  • Onkologické nemoci.

A jaké nejznámější parazity známe?

  • Toxoplazma

Je to prvok, který je přenášen králíky a kočkami. Vyskytuje se v různých formách, napadá různé části našeho těla. U těhotných z 80 % způsobuje Downův syndrom nebo potrat. Jinak způsobuje různé tělesné vady a zohavení.

Doporučenáléčba: elixír Trojčátko, celková očista organizmu a nasycení těla křemíkem (křemelina)

  • Bičenky – trichomonády

Vyskytují se ve formě poševní, střevní, ústní dutiny (kde způsobují paradentózu). Projevují se výtoky, záněty močové trubice, srdečními a cévními nemocemi. Jsou těžko diagnostikovatelné.

Doporučená léčba: elixír Trojčátko. Cumlání slunečnicového a olivového oleje v ústech.

  • Chlamydie

Množí se v koloniích bičenek. Způsobují pohlavní nákazy, respirační infekce. Jsou také často původci infarktu, způsobují totiž sraženiny v cévách spolu s vápníkem a tuky.

Léčba: nejprve je třeba odstranit bičenky, pak je třeba udělat v léčbě týden pauzu a potom v několika cyklech je třeba zničit chlamydie.
Používá se elixír Trojčátko, česnekový elixír, přípravky na zvýšení imunity a plazmový generátor.

  • Plísně

Živí se vitamíny, dělá jim dobře cukr a sladké. Nezničí je ani vysoké teploty. Množí se po léčbě antibiotiky. Mohou způsobit velmi závažná onemocnění rakovinou a novotvary.

Léčba: elixír Trojčátko, potraviny s pálivou chutí, ořešák list, čaj Pu Erh (3 šálky denně)

  • Škrkavky – ascaris

Jsou to dvoupohlavní červi, dlouzí až 20 – 50 cm. Způsobují žaludeční a střevní problémy, dýchací potíže, žlučníkové potíže.

Vajíčka se dostanou ústy do trávicího traktu, tam se promění v larvy, které nahlodají sliznici trávicího traktu a krví se pak dostanou do plic a odtud do nosohltanu.  Proto se nesmí nikdy polykat vykašlané hleny z průdušek. Je nutno je vyplivnout a vypláchnout ústa pelyňkem.

Léčba: Elixír Trojčátko, Vermox (dle doporučeného dávkování), Vermophyt – rostlinný přípravek se stejnými indikacemi jako Vermox.

  • Roupi

Jsou to šedí červíci několik mm dlouzí s ostrými konci. Nákaza je způsobena polknutím vajíček spolu s potravou. Přisají se na sliznici střev, vyvolávají střevní potíže, svědění v oblasti konečníku spolu s druhotnou bakteriální infekcí. Mohou vyvolat zánět slepého střeva a záněty pochvy.

Léčba: Vermox 1 tableta denně zopakovat za 2 a 4 týdny, rostlinný přípravek Vermophyt.

  • Motolice

Mají plochá těla 20 až 30 mm dlouhá a mohou zasahovat:
- játra – jaterní motolice
- slinivku (jedna z příčin diabetu 2.typu)
- střeva – motolice střevní

Nákaza se přenáší vodou, neomytou zeleninou, střevní motolice se přenáší od prasat a psů. Mohou způsobit i onkologická onemocnění. Toxiny produkované motolicemi způsobují zhoubné bujení nádorových buněk.

Léčba: elixír Trojčátko, nasycení organizmu křemíkem (křemelina)

  • Echinokok – měchožil zhoubný

Existuje ve formě přisedlé a kočující. Napadá různé orgány, způsobuje cysty, které bývají často omylem diagnostikovány jako nádory.

Nákaza vzniká často od psů olíznutím, uklízením po psech. Echinokok je obtížně diagnostikován v klasických laboratořích nejlepší je magnetická rezonance. Dobře se diagnostikuje pomocí F scanu nebo přístrojem Salvia.

Léčba: obtížná nejlépe pomocí plazmového generátoru.

Léčba parazitóz

1. Antiparazitní byliny

Doba vhodná k užití antiparazitních bylin:

Užívané půl až hodinu před jídlem

  • Vhodné při zasažení parazity střeva a spodní části těla.
  • Na lačno se také užívají byliny projímavé, močopudné, na uvolnění menstruace a na pohlavní funkce.

Užívané s jídlem

  • Jsou-li zasaženy parazity žaludek a tlusté střevo. Doba vhodná i pro byliny trávicí, na játra a slezinu.

Užívané po jídle

  • Je-li zasažena parazity horní část těla, plíce, krk, hlava. Doba vhodná i pro bylinky na odkašlávání, posílení nervů, srdce a mozek.

Pokyny na užívání antiparazitních bylin

  • Nesmí se podávat těhotným ženám.
  • Pelyněk nepodávat při žaludečních vředech.
  • Elixír Trojčátko

Lihový výtažek pelyňku, hřebíčku a oplodí ořešáku sbíraného těsně před spadnutím ořechů na zem. Je možno ho doplnit ještě lihovou tinkturou z listů ořešáku, která má silný účinek na plísně.

Začíná se s 10 kapkami 2x denně, postupně zvyšujeme až na 30 kapek. Pokud léčba vyvolá potíže, je nutno skončit na dávce, která ještě nevadí a nevyvolává žaludeční obtíže nebo bolesti hlavy. Kapky nakapeme do 50 až 100 ml vody. Už se nezapíjí, nesmí se dávat do horké vody. Jedna léčebná kúra trvá 40 dnů podle životního cyklu parazitů.

Preventivně lze kůru provádět jednou ročně anebo užívat 5 dní 2x denně 30 kapek a pak 2x týdně 30 kapek po celý rok.

Tento elixír by neměly užívat těhotné ženy, nemocní s žaludečními vředy (nesmí pelyněk). Léčbu nezačínat v období menstruace (zvyšuje průtok krve). U nemocných s hypertenzí je nutno kontrolovat krevní tlak, protože hřebíček jej mírně zvyšuje.

  • Bylinný preparát v tabletách VERMOPHYT

Obsahuje tymián, saturejku zahradní, černuchu setou, tykev obecnou, hřebíčkovec vonný, oman pravý.

Používá se na léčbu roupa dětského, škrkavek, tenkohlavce bičíkového, měchovce, hádě střevního a tasemnic.

Dávkování:

  • Děti 5 až 12 let 1 tabletu denně 5 dnů 30 minut před jídlem
  • Děti 12 až 18 let 2 tablety denně 5 dní
  • Dospělí 3 až 4 tablety denně 5 dní

Přípravek je nevhodný pro děti do 5 let, těhotné a kojící ženy. Při léčbě je důležitá osobní hygiena a výměna ložního prádla.

2. Chemická antiparazitika

V České republice je registrován jediný preparát s obsahem mebendazolu Vermox. Je určen k léčbě střevních parazitů jako je roup dětský, tenkohlavec bičíkový, škrkavka dětská, měchovci, hádě střevní, tasemnice. Při onemocnění roupi je užívání 1 tabletu jednorázově a pak zopakovat za 2 a 4 týdny. Léčba ostatních cizopasníků: 1 tableta ráno a večer po dobu 3 dnů u dětí, dospělí užívají 2 tablety ráno a večer po 3 dny. Dávkování je třeba dodržet, aby nedocházelo ke křečím.

3. Léčba pomocí aplikace léčebných frekvencí na přístroji Zapper a plazmový generátor

Tyto přístroje ničí choroboplodné mikroorganizmy v našem těle bez negativních vedlejších účinků. Tkáněmi při aplikaci Zapperu prochází elektrické pulzy, při aplikaci plazmového generátoru radiové vlny, které rozkmitají membrány bakterií a parazitů. Dochází k protržení membrán a tím ke zničení mikroorganizmů. Každý druh mikroorganizmu kmitá na jiné konkrétní frekvenci. Během této léčby je velmi důležitý pitný režim a následná detoxikace. Odumřelé mikroorganizmy je nutné vyloučit z těla ven. Jinak se zapouzdří a působí v těle jako alergeny.

Nejprve je nutné odstranit plísně a prvoky, kteří velmi zatěžují lymfu.

  1. odstranění malých parazitů (viry a prvoci) pomocí  Zapperu po dobu 20 minut na jednotlivý mikroorganizmus.
  2. odstranění velkých parazitů (kdybychom prováděli opačně, tak by se po vyhubení velkých parazitů ti malí vyplavili do organizmu a velice by zatížili imunitní systém). Nejprve se působí frekvencemi na vajíčka, pak na larvy a nakonec na dospělce.

Optimální doby na odstranění parazitů

Jednobuněční

  • Plazma 5 minut na 1 frekvenci
  • Zapper 20 minut na 1 frekvenci

Mnohobuněční

  • Plazma 10 minut na 1 frekvenci
  • Zapper 4 x po 20 minutách pomocí 1 frekvence

Aplikace plazmového generátoru kromě daleko kratší doby aplikace má ještě jednu velkou výhodu – může být totiž léčbě přítomno najednou až 5 osob i se svými zvířátky. Dosah plazmy je až 5 metrů.

Závěr

Z výše uvedených informací vyplývá, že problematika parazitů v našem těle je velice aktuální. Není vhodné tento problém přehlížet nebo dokonce tvrdit, že paraziti jsou přirozenou součástí našeho těla a neškodí v něm.

Podle zkušeností amerických i ruských vědců je velice vhodné 1x za rok preventivně odstranit parazity z těla. Tím se našemu organizmu velice uleví a vše se samozřejmě projeví na zdravotním stavu.

Poznámka: Všechny zmíněné preparáty můžete zakoupit v lékárně U sv. Mikuláše, kde Vám i rádi poradí.


Autor: PharmDr. Lenka Zemanová Publikováno 11. 4. 2015 12:11

Střeva - dubnová detoxikace

Nastává nám nejkrásnější období v roce – jaro. V dubnu se zaměříme na očistu střev, která si naši péči opravdu zaslouží.

Věděli jste, že naše střeva jsou největším imunitním systémem v našem těle

  • Věděli jste, že střeva jsou největším imunitním systémem v našem těle?
    Existují v nich ochranné bariéry ve střevní stěně a navíc jsou osídleny střevní mikroflórou. To jsou přátelské bakterie, které se živí choroboplodnými zárodky a plísněmi.
  • Dobře fungující střeva nám zajistí dokonalé strávení živin.
  • Střeva také obsahují takzvaný enterální nervový systém, který se podílí na tvorbě hormonu štěstí serotoninu, a proto správně pracující střeva velmi ovlivňují psychiku a dobrou náladu.

Co dělat?

  • Během dubna doporučujeme popíjet 2 až 3 šálky bylinné směsi na střeva a trávení.
    Tato směs obsahuje mátu, meduňku, heřmánek, lékořici a skořici, což jsou bylinky, které zlepšují trávení a navíc mají hojivý a protizánětlivý účinek na střevní sliznici.
  • Do stravy zařaďte psyllium, což je vláknina z indického jitrocele.
    Buď ji nasypeme do nápoje, jogurtu, do polévky nebo na chleba s máslem.
    Denní dávka je 1 až 5 lžiček vlákniny.
    K psylliu je třeba pít hodně tekutiny, vždy jednu velkou 200 ml sklenici ke každé dávce.
    Psyllium ve střevě na sebe naváže veškeré škodliviny a usazeniny a vyčistí naše střevo jako vysavač.

Další tipy:

  • Střeva také potěšíme tím, že budeme jíst hodně vlákniny v ovoci a zelenině, vyřadíme bílý cukr a bílou mouku.
  • Také dostatečný pohyb a pitný režim je pro naše střeva velmi žádoucí.

Jdete do toho také?

Abychom Vám ušetřili práci, v čajovně seženete většinu věcí potřebných k detoxikaci.

Udělejte něco pro své tělo. 

A v květnu?

V květnu budeme čistit žaludek.
Každý měsíc najdete na těchto stránkáchv novinách Mezi šálky a v čajovně podrobný popis!

Přečtěte si také článek: Čistíme se celý rok (důležité pro Vás!).


Autor: Čajovna U sv. Mikuláše Publikováno 30. 3. 2015 20:12

Játra - březnová detoxikace

Dáváte svoje auto do autoservisu na garanční prohlídku? Určitě ano - vždyť potřebuje seřídit, vyměnit olej a brzdovou kapalinu.

Ale co vaše tělo? Také je třeba se zbavit nahromaděných škodlivin po dlouhé zimě. Předejdeme tím mnoha potížím, vysokému krevnímu tlaku, infarktu, mrtvici, cukrovce, zbavíte se nadbytečných kil a únavy. Očistu provádíme určitě na jaře, ale je vhodná podle aktivity jednotlivých orgánů vlastně po celý rok. A tak Vám budeme vždy předkládat měsíční očistný program na dané období. Vždy je potřeba čistit ten orgán, který je právě aktivní. Protože když spíme, tak také nevykonáváme žádnou činnost.

Teď na jaře přichází na řadu naše játra. Ta jsou malou chemickou laboratoří našeho těla, kde dochází k vstřebání živin, tvorbě hormonů a enzymů. Játra odstraňují z našeho těla vše nežádoucí - alkohol, léky a škodliviny z ovzduší.

Jak na to?

  • Největším ochráncem jater je bylina ostropestřec mariánský. Na jarní očistu ji máme k dispozici jakou součást jaterního čistícího čaje, který mícháme podle speciální receptury v naší čajovně. Tuto chutnou směs popíjíme 3 x denně 1 šálek.
  • Po dobu jednoho měsíce je vhodné užívat tuto bylinu v kapslích spolu se zázračnou houbou reishi. Tato kombinace přispívá k ochraně a detoxikaci našich jater, navíc posiluje imunitu a oběhový systém. Reishi obsahuje prvek germanium, který má silné detoxikační a protirakovinné účinky.  
  • Co se týče stravy, vyhýbáme se těžkým mastným jídlům, přepáleným tukům. Zařadíme mladé jarní bylinky, sedmikrásku, smetanku, řeřichu a přidáme kurkumu jako koření.

Vyzkoušíte-li tuto očistnou kůru, podpoříte tím náš nejdůležitější detoxikační orgán, aby zůstal dlouho vitální a výkonný.

Jdete do toho také?

Abychom Vám ušetřili práci, v čajovně také seženete většinu věcí potřebných k detoxikaci.

Udělejte něco pro své tělo. 

A v dubnu?

V dubnu budeme čistit střevo.
Každý měsíc najdete na těchto stránkáchv novinách Mezi šálky a v čajovně podrobný popis!

Přečtěte si také článek: Čistíme se celý rok (důležité pro Vás!).


Autor: Čajovna U sv. Mikuláše Publikováno 28. 2. 2015 20:11
Doposud nekomentováno.
Přidat komentář

Děloha a prostata - únorová detoxikace

I urogenitální orgány jako je u žen děloha a u mužů prostata potřebují naši péči a očistu. V měsíci  únoru je na to ta nejvhodnější doba.

Jak na to?

Jak na to?

Ženy:

Pro ženy se nabízí univerzální ženská bylina - kontryhel (nazývaná plášť panny Marie).
A ona je opravdu ochranou bylinou po celý život ženy bez jakýchkoliv omezení a kontraindikací. Pomáhá při menstruačních bolestech, zvyšuje plodnost, pomáhá při porodu - posiluje dělohu a zmírňuje krvácení. Zvyšuje tvorbu mateřského mléka. Doprovází ženu i v klimakteriu, kdy omezuje návaly pocení a špatnou náladu.

Pijte 2 až 3 šálky kontryhelového čaje denně nebo užívejte 30 kapek kontryhelové tinktury denně.

Muži:

I pro muže existuje speciální mužská bylina - kotvičník zemní. Tato bylina zvyšuje hladinu testosteronu, proto ji mají v oblibě sportovci, protože jim umožňuje snadnější nárůst svalové hmoty. Zvyšuje také vitalitu a potenci.
Je vhodný i na snižování hladiny cholesterolu a při potížích s prostatou. Takže ji mohou užívat muži každého věku.

Doporučuje se pít 2 až 3 šálky čaje z kotvičníku denně.

Muži i ženy:

Do stravy zařadíme dýňová semena.

Obsahují velké množství minerálů, fytosteriny a vitamíny A a B, C, D a kyselinu křemičitou. Posilují oslabený močový měchýř a slouží jako prevence úniku moči u mužů i žen. Posilují pánevní dno a také odstraňují z těla parazity.  Jsou velmi účinné  při zbytnění prostaty.

Jako prevence stačí denně sníst 5 gramů dýňových semen, jako léčebná dávka pak 10 gramů semen.

Jdete do toho také?

Abychom Vám ušetřili práci, v čajovně také seženete většinu věcí potřebných k detoxikaci.

Udělejte něco pro své tělo. 

A v březnu?

V březnu budeme čistit játra a žlučník.
Každý měsíc najdete na těchto stránkáchv novinách Mezi šálky a v čajovně podrobný popis!

Přečtěte si také článek: Čistíme se celý rok (důležité pro Vás!).


Autor: Čajovna U sv. Mikuláše Publikováno 2. 2. 2015 21:34

Cévy – lednová detoxikace

Pružné cévy udržují naše tělo mladé, dobře v nich proudí krev, která transportuje po těle životně důležité látky. 
Pravidelná očista cévy zbavuje usazenin.  Usazeniny cévy zužují a srdce má pak daleko větší práci čerpat krev.
Usazeniny se mohou také uvolnit a vytvořit trombus, pak dochází k nedostatku kyslíku a poškození tkáně,
což vede k srdečnímu infarktu anebo k mozkové mrtvici.

Jak o cévy pečovat? Klikněte na název článku.

Jak o cévy pečovat?

  • 2 šálky rakytníkového čaje s pohankou každý den
  • 1 tableta Rutinu denně
  • tmavá čokoláda - víc jak 70% kakaa (obsahuje polyfenoly - antioxidanty, chrání cévy před usazeninami a mají protirakovinné účinky)
  • sklenka kvalitního červeného vína (dodá potřebnou dávku resveratrolu, který opět chrání cévy a snižuje krevní tlak)
  • zařadíme do stravy pohanku (obsahuje velké množství rutinu, který zmírňuje lámavost cév a zlepšuje jejich pružnost)
  • zařadíme ryby a oleje s obsahem nenasycených omega 3 kyselin            

Kontraindikace (zákaz) detoxikace

Není vhodné pro kojící a těhotné ženy, děti do 15 let. Nevhodné při akutních respiračních onemocněních a zánětech žil. U vysokého krevního tlaku nepijte víno, ale zařaďte vinný střik. Nevhodné při užívání léků na ředění krve - WARFARIN.

Jdete do toho také?

Abychom Vám ušetřili práci, v čajovně také seženete většinu věcí potřebných k detoxikaci.

Udělejte něco pro své tělo. 

A v únoru?

V únoru budeme čistit dělohu a prostatu.
Každý měsíc najdete na těchto stránkáchv novinách Mezi šálky a v čajovně podrobný popis!

Přečtěte si také článek: Čistíme se celý rok (důležité pro Vás!).


Autor: Čajovna U sv. Mikuláše Publikováno 19. 1. 2015 20:23

ČISTÍME SE CELÝ ROK! (důležité pro Vás!)

Jak často dáváte auto do servisu? Jak často mu měníte olej a doplňujete palivo?

A teď ta druhá otázka:

Jak často čistíte svoje orgány?

Odpověděli jste, že svoje orgány nečistíte? Anebo… „Jó, jednou za rok si dám nějakou zelenou polívku, přece…“

Uvědomte si, že žijeme v době, kdy je kolem nás samá chemie, hnojiva, pesticidy a znečištěné životní prostředí! 
Také naše strava není ideální
- co se týče obsahu vitamínů a minerálů. 
Škodliviny se usazují v našich orgánech
a důsledkem mohou být nepříjemné choroby, jako je vysoký krevní tlak, infarkt, mrtvice, diabetes…

Důležitá je proto prevence. Čištění svého těla. Detoxikace.

Klikněte na název článku a přečtěte si víc!

Klady detoxikace

  • prevence onemocnění
  • prevence (i léčba) vysokého tlaku
  • prevence (i léčba) cukrovky
  • snazší hubnutí
  • více energie
  • vyčištění pleti

Rádi Vám pomůžeme. Předkládáme proto roční plán „očisty našich orgánů“ podle jejich aktivity:

Leden

cévy

rakytníkový čaj s pohankou, Rutin,
tmavá čokoláda, červené víno

Únor

děloha a prostata

tykev, kontryhelový čaj pro ženy

Březen

játra a žlučník

čistící jaterní čaj, ostropestřec s reishi v tabletách

Duben

střevo

psyllium, čaj na žaludek a střeva

Květen

žaludek

zázvor, čaj na žaludek a střeva

Červen

ledviny a močový měchýř

ledvinový čaj a brusinky

Červenec

kůže

rakytníkový olej, čaj z violky

Srpen

pohybový aparát

čaj na klouby, kopřivový sirup

Září

imunitní a lymfatický systém

lichořeřišnice kapky, Lymfomyosot kapky

Říjen

plíce

čaj z tymiánu a jitrocele

Listopad

nervy a psychika

čaj na nervy, meduňkové kapky

Prosinec

srdečně cévní systém

cévní čaj, Hloh kapsle

Detoxikaci výrazně doporučujeme:

  • máte-li bolesti kloubů
  • jste-li unaveni, vyčerpáni
  • máte nadváhu
  • máte kožní problémy
  • plánujete-li miminko
  • po prodělaných infekčních onemocněních
  • lidem s alergickým onemocněním
  • v případě otoků a váčků pod očima
  • při menstruačních obtížích
  • při zpomaleném trávení a zhoršeném vylučování

Jdete do toho také?

Každý měsíc najdete na těchto stránkách, v novinách Mezi šálky a v čajovně podrobný popis!
Abychom Vám ušetřili práci, v čajovně také seženete většinu věcí potřebných k detoxikaci.

Udělejte něco pro své tělo. 

P.S.: Po kliknutí na měsíc se Vám otevře podrobný popis detoxikace.


Autor: Čajovna U sv. Mikuláše Publikováno 19. 1. 2015 20:10

Novější 1